شنبه, 06 مرداد 1397 01:24

هنرجو باید درس های آموزش ساز و موسیقی را چگونه تمرین کند

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هنرجو باید درس های آموزش ساز و موسیقی را چگونه تمرین کند

زمانی که هنرجو، در آموزشگاه موسیقی و یا کلاس خصوصی برای آموزش ساز و آموزش نوازندگی و موسیقی، درس جدیدی از استاد میگیرد، بعد از یک هفته تمرین، باید به چه شکلی آن را ارایه دهد؟

واقعیت این است که بسیاری از درس هایی که اجرا میکنیم، خصوصا درس هایی که شامل نکات تکنیکی است، برای به اصطلاح جا افتادن و اجرای خوب، نیاز به زمانی بیشتر از یک هفته دارند.

هنرجو پس از یک هفته تمرین، و در بهترین شکل، می تواند تکنیک و درس را درست اجرا کند و تحویل دهد و استاد، به درست یا اشتباه بودن اجرا اشاره کند.

مثالی میزنیم، در درس 20 یک کتاب، تکنیک خاصی آموزش داده شده و هنرجو پس از یک هفته تمرین آن را تحویل استاد می دهد. از درس 21 تا 30، به این تکنیک هیچ اشاره ای نشده است و در درس 31، یعنی 10 درس بعد، دوباره با این تکنیک مواجه می شویم، حدودا هشت تا ده هفته بعد از یادگیری آن تکنیک.

دو حالت پیش می آید، اگر هنرجو در این مدت که هشت تا ده جلسه کلاسی است، همچنان درس های قبلی را تمرین کرده باشد، به راحتی می تواند درس 31 را نیز اجرا کند، ولی اگر تمرین درس های قبلی انجام نگرفته باشد، بعد از رسیدن به درس 31، هنرجو باید تکنیکی که 10 هفته قبل آموزش دیده را دوباره تمرین کند.

در نتیجه، پیشرفتی که در آموزش نوازندگی و آموزش ساز خواهد داشت تفاوت بسیار خواهد داشت.

برای همین است که همیشه میگوییم، تحویل دادن درس های آموزش ساز، باید به صورت اجرای درست درس و تکنیک ها باشد، نه اجرای خوب و عالی. پس از اجرای درست و تایید استاد، باید درس های قبلی را همچنان تمرین کنیم تا به اجرای خوب و عالی برسیم.

رضا کلانتری، پنجم مردادماه نود و هفت

رضا کلانتری، کارشناس موسیقی، نوازنده و مدرس تار و سه تار و آهنگساز

بازدید 733 بار آخرین ویرایش در شنبه, 06 مرداد 1397 01:24

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.